Zaburzenia snu i bezsenność – co można z tym zrobić?
Uważa się, że jedna na cztery osoby cierpi na zaburzenia snu. Najczęstszym problemem jest bezsenność, której może sprzyjać nasz „hiperaktywny” styl życia w społeczeństwie, które koncentruje się na wydajności i niezliczonych działaniach. Bezsenność może być także związana ze złymi nawykami dotyczącymi snu, trudnościami w odpuszczaniu, lękiem, depresją, piciem alkoholu lub złymi nawykami żywieniowymi.
Oprócz bezsenności, dwa najczęstsze zaburzenia snu to bezdech senny i dobrowolne, przewlekłe ograniczenie snu. Od czasu wynalezienia elektryczności, w ciągu jednego stulecia tracimy średnio jedną godzinę snu na noc z powodu późniejszego zasypiania z różnych powodów (telewizja, smartfon, portale społecznościowe itp.).
Co to jest sen?
Mówi się, że średnio spędzamy jedną trzecią życia śpiąc. Sen jest niezbędny dla naszej egzystencji, nie moglibyśmy bez niego żyć.
W ciągu nocy przechodzimy 4-5 cykli trwających około 90 minut, z których każdy składa się z 4 etapów:
Etap 1: Przejście od czuwania do snu, lekki sen. W tej fazie snu nadal słyszymy i rozumiemy, co się dzieje wokół nas.
Etap 2: lekki sen. W tej fazie spędzamy większość naszego snu.
Etap 3: sen głęboki. Organizm wykorzystuje głęboki sen m.in. do regeneracji. Nasze funkcje są spowolnione i nie tak łatwo jest nas obudzić. W tej fazie następuje regeneracja mózgu, wzmocnienie układu odpornościowego i zakotwiczenie ważnych informacji w pamięci.
Sen paradoksalny (lub REM). Jest to etap, w którym pojawia się większość snów. Ten etap jest ważny dla konsolidacji pamięci i prawdopodobnie także dla przetwarzania naszych emocji.
Po każdym cyklu następuje krótka faza czuwania.
Co gdy cierpisz na bezsenność?
Kilka łatwych do zastosowania rad:
- Unikanie drzemek w ciągu dnia
- Zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia
- Unikaj substancji pobudzających wieczorem (kawa, czekolada, alkohol, obfite posiłki, wysiłek fizyczny).
- Pozwól sobie na godzinę odpoczynku przed snem, wybierając spokojne zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność
- Kładź się do łóżka tylko po to, by spać (bez książek, bez ekranów), w przewietrzonym, zaciemnionym i chłodnym pomieszczeniu (najlepiej o temperaturze od 18 do 21 stopni).
- Regularnie zachowuj te same godziny kładzenia się spać i wstawania, najlepiej także w weekendy.
Więcej informacji: https://www.arenasnu.pl/