Jacek Bartosiak to polski politolog, publicysta oraz pisarz. Jest profesorem filozofii polityki na Uniwersytecie Jagiellońskim i byłym wiceprezesem Polskiego Środowiska Akademickiego (PAN). Jacek Bartosiak jest autorem kilku książek o tematyce politycznej i społecznej, a także wielu artykułów publikowanych w prasie akademickiej i popularnych mediach. Jacek Bartosiak ma również bogate doświadczenie w komentowaniu polityki zagranicznej, prawa i stosunków międzynarodowych. Jacek Bartosiak jest również członkiem Rady Programowej Instytutu Spraw Publicznych, doradca naukowy Centrum Badań Europejskich oraz ekspertem Centrum Studiów Strategiczno-Politycznych PAN. Jacek Bartosiak publikuje regularnie na tematy dotyczące polityki międzynarodowej i europejskiego integracji oraz jest członkiem Forum Komentatorów Politycznych Instytutu Spraw Publicznych.

Rywalizacja między wielkimi mocarstwami wchodzi w fazę krytyczną. Czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? Po czyjej stronie stanie Rosja? Czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową? Czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady?

To tylko niektóre z pytań, na które próbują odpowiedzieć Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz. Znany geopolityk oraz publicysta historyczny rozmawiają o Polsce i świecie. O tym, czy armia Rzeczypospolitej jest gotowa odeprzeć atak i obronić państwo. Wrzesień ’39 nie może się powtórzyć.

Stany Zjednoczone wycofują się z Europy, aby skupić się na Pacyfiku. A to oznacza, że amerykańskie gwarancje dla Polski stają się coraz bardziej iluzoryczne. Na jakich sojuszników naprawdę możemy liczyć? Czy grozi nam rosyjska agresja i nowa Jałta?